Main menu:


Sjezd 2013

28. sjezd úspěšných pacientů léčebny je za námi

V pátek 6. září 2013 proběhlo další setkání bývalých pacientů léčebny, již dvacáté osmé. A my si myslíme, že se akce vydařila. Setkali jsme se (my současný personál a současní pacienti) s úspěšnými bývalými pacienty, jejich rodinami, s našimi bývalými kolegy, s rodinami současných pacientů i s blízkými kolegy ze spolupracujících zařízení. Byť jsme tentokrát sjezd uspořádali po třech letech a měli tak obavy, zda se kontinuita nenarušila, přijelo hostů stejně, jako na sjezd předchozí, ne-li více. A protože byl krásný baběletní den, mohli jsme pro náš program využít i zámecký parter a nejbližší okolí parku.

V dopoledních hodinách proběhlo setkání bývalých pacientů v komunitách svých původních oddělení. Kdo chtěl, mohl se představit a krátce popsat současným pacientům, jak vypadal jeho život od léčby. Po obědě přišlo na řadu slavnostní předávání zlatých a stříbrných diplomů za roky abstinence, venku v parku ve velikém stanu. Nejdelší abstinence dosahovala téměř 40 roků…když nepočítáme čestného milého hosta paní Maťovou, která abstinuje ještě déle. Na slavnostním shromáždění jsme ocenili i dva bývalé kolegy, kteří zde zanechali či zanechávají výraznou stopu, čestným uznáním Osobnost Červeného Dvora – pana doktora Vladimíra Vlniešku a paní Danu Hynštovou. Také jsme předáním doživotního titulu Přítel Červeného Dvora ocenili spolupráci lidí, kteří přímo v léčebně nepracují, ale výrazně nám pomáhají. Letos jsme tak poděkovali paní MUDr. Stanislavě Pánové, paní Mgr. Dagmaře Bohdalové a panu MUDr. Davidu Adamečkovi.

Po tomto slavnostním shromáždění byla připravena pro oceněné a pro nejdéle abstinující lidi čestná jízda kočárem okolo parku.

Dalším, již podvečerním, vrcholem programu bylo vystoupení našich pacientů. Dlouhou dobu a pečlivě si na sjezdové odpoledne připravili program s hudbou, scénkami, poezií…a zcela jistě, soudě dle bouřlivých reakcí diváků, se zaplněný Ranní sál velmi dobře bavil.

IMG_8549

A pak už hudba v parku…a slavnostní ohňostroj…a veliký oheň…a rožnění klobásek…a celý den samozřejmě plno neformálních setkání a rozhovorů…a kdybychom mohli dát na web fotky ze sjezdu, viděli byste, že se na nich většinou lidé usmívají.

Jiří Dvořáček

 

Sjezd očima pacienta

Určitě jeden z nejsilnějších a nejlepších zážitků za mého pobytu v Červeném Dvoře. Mohu dopředu říct, že to bude krásná vzpomínka na můj pobyt v léčebně. Mým úkolem bylo se podílet na hladkém zaparkování přijíždějících automobilů. Tím se mi otevřela možnost hovořit jak s přijíždějícími hosty, tak i s rodiči nebo příbuznými pacientů. Ze všech vyzařovala sváteční nálada a radost ze setkání se známými nebo se svými dětmi či vnuky. V celém Červeném Dvoře vládla slušnost, ohleduplnost, vstřícnost. S tím se člověk setká málokdy i v normálním životě. Jedna z návštěvnic se mne zeptala, zda jsem zde zaměstnán, a já jsem docela s hrdostí řekl, že ne, že jsem pacient, jiným jsem ukazoval pokoj a říkal, jak zde žijeme, co zde děláme, a opravdu jsem se za to vůbec nestyděl. Dvě malé děti jsem učil, jak se hází s létající talířem, a byl jsem moc rád, že se umím chovat a jednám jako normální a slušný člověk. Ohňostroj byl moc hezký, ale kulturní program ukázal, že se umíme bavit jak mladí, tak starší, a že se snažíme překonat vzpomínky na naši často špatnou minulost. Ten pocit nebyl a nevládl pouze u mne, ale co jsem viděl, slyšel a cítil, tak i přes únavu z posledních dní u celého personálu a všech pacientů. I když jsem v léčebně, tak jsem si ten den připadal jako na události, které bych se chtěl zůčastnit častěji pro její atmosféru a pohodu. Věřím a doufám, že se dalšího sjezdu dočkám, i když vím, kolik to stojí práce a času, a to ne jako pacient, ale jako host.

Tomáš K.

Sjezd očima pacienta VV

V PL Červený Dvůr se v současnosti třetím měsícem léčím ze své dlouholeté závislosti na drogách a alkoholu. Díky tomu jsem měl možnost zúčastnit se 28. sjezdu úspěšně abstinujících bývalých pacientů. Bez jakékoliv nadsázky mohu říci, že to pro mě byl nesmírně silný a inspirativní zážitek. Zážitek, na který se nezapomíná.

Byl jsem svědkem radostných setkání starých známých – lidí, kteří se seznámili zde v léčebně a prožili tu společně sice nedlouhou, zato však významnou a nezapomenutelnou část svého života. A od té doby jsou spolu ve spojení a navzájem si pomáhají. I kdyby neexistovalo nic jiného, tak jenom vědomí, že své problémy sdílíme s jinými lidmi, kteří bojují, radují se z výher, ale i váhají, klopýtají a snaží se překonávat problémy… – i jenom toto vědomí člověka posiluje.

Dále mi v paměti utkvělo radostné a slavnostní rozpoložení terapeutů. Když jsem viděl zářící oči paní doktorky Zimmelové, jasně jsem si uvědomil, že nejenom pro bývalé pacienty, ale také – anebo snad dokonce především – pro zaměstnance léčebny, lékaře, terapeuty a samozřejmě i pro zdravotní sestry je tento den velkým svátkem. Kdy jindy mohou na vlastní oči spatřit v takové míře plody své práce? Vidět plný sál lidí, z nichž jeden každý jim vděčí za svůj nový a kvalitnější život.

Vzpomínám i na dojetí pana doktora Vlniešky, kterému se několik stovek pacientů, shromážděných pod zahradním stanem, alespoň symbolicky odvděčilo dlouhotrvajícím potleskem. Ten potlesk vyjádřil více, než by dokázala jakákoliv slova.

V tomto duchu bych mohl pokračovat ještě dlouho. Bylo by chybou nezmínit se o sympatickém a inteligentním vystoupení pana primáře Dvořáčka, který má lví podíl nejenom na sjezdu samém, ale především na tom, že zdejší léčebna je zařízením špičkové úrovně.

Dohodnutý rozsah tohoto příspěvku jsem již překročil – nemohl jsem jinak. I tak jsem zde popsal jen to nejdůležitější, nebo spíše to, co mi nejvíce utkvělo v paměti.

Mám-li prostor pro poslední postřeh, musím se zmínit o kulturním programu pacientů. Nebudu jej hodnotit, protože bych nemohl být objektivní. V roli Závislosti jsem se jej totiž sám aktivně (a rád) účastnil. Nadšený aplaus diváků – bývalých pacientů a jejich hostů – byl tou nejkrásnější odměnou nejenom pro všechny aktéry, ale i pro terapeutky paní Matouškovou a paní Tůmovou, díky nimž celý kulturní program v této podobě vznikl.

Co říci závěrem? Už teď se těším na příští, v pořadí již 29. sjezd. Udělám vše pro to, abych na něj mohl přijet. Bylo by opravdu skvělé, kdybych mohl vyslechnout ta magická slova: „Diplom panu Viktoru V za 26 měsíců úplné abstinence.“

Viktor V

 

 

 Komentáře

Komentář admin
Vloženo: 6. 2. 2014, 22.46

Veškeré informace k možnosti podpory najdete na samostatné stránce. Děkujeme!

Komentář Potucek Emil
Vloženo: 6. 2. 2014, 21.10

zjazdový fond je vyborný napad, prispejem 200€, prosim, zverejnite učet. Potem

Komentář Josef S.
Vloženo: 4. 10. 2013, 18.28

Ahoj 🙂 Sjezd se nám moc líbil a rádi jsme se ženou potkali všechny známe z našeho pobytu v roce 2010 a terapeuty. Abstinenci zdar Josef S. !

Komentář Marie
Vloženo: 7. 10. 2013, 17.42

@Renata Valkonyová, Ahoj Renato, taky jsem tě strašně ráda po letech zase viděla. Často pročítám tyto komentáře a ty jsi celkem pilná pisatelka. Budu hrozně ráda, když se zase v ČD potkáme nebo třeba v ČK ?

Komentář Renata Valkonyová
Vloženo: 5. 10. 2013, 20.47

@Marie, Doufám, že se nemýlím, Maruško a nepíši někomu jinému. Na sjezdu jsem Tě ráda po letech viděla i když mi to trvalo trochu déle než jsem Tě poznala. Tak se teď budeme vídat v ČD častěji než od školy, ne?

Komentář Marie
Vloženo: 27. 9. 2013, 20.20

Zdravím všechny – jak „pacienty“ bývalé či současné tak i personál léčebny. Sjezd byl opravdu úžasný, upřímný dík všem, kteří se na jeho přípravě podíleli. Nepatřím sice mezi bývalé pacienty, ale Červený Dvůr mi vyléčil ze závislosti dceru. Strašně ráda se sem kdykoliv vracím, toto místo má svůj genius loci. Také budu velice ráda přispívat do fondu na další sraz. Ještě jednou mnohokrát díky !!

Komentář Mira
Vloženo: 17. 9. 2013, 8.22

Ahoj , prosím vás máte někdo na hraný večerní program od 18/30 ze sálu .C? Byl jsem moderátor a chtěl bych to vydět . Děkuji.

Komentář Pavel Janda
Vloženo: 16. 9. 2013, 18.11

Zdravím všechny a děkuji za krásný zážitek, program na letošním sjezdu byl pěkný a budu dlouho vzpomínat.

Komentář Ivan spod Ješteda
Vloženo: 4. 10. 2013, 19.17

@Štefan Sopko, Štefan , super dlžka anstinencie 26 rokov , gratulujem , nech sa ti darí som rád že si spomenul , docenta Skálu a prímara Kubíčka , oni nám podali pomocnú ruku a návod ako úspešne abstinovať , Štefan já som to mal do červeňáku o 30km dalej ako ti na vzdialenosti nezáleží , ale je radost vracať sa tam kde sme sa znovu narodili…. drž sa Ivan spod Ješteda

Komentář Štefan Sopko
Vloženo: 12. 9. 2013, 17.02

Bol som na 28.zjazde prvýkrát,hoci abstinujem už 26rokov.V Červeňaku som bol od 3.8 do konca oktobra 1987.Odvtedy uspešne abstinujem.Zjazd bol perfektný,diplom som si zavesil na čestné miesto.Pokial bude vytvorený fond na podporu ďalšieho zjazdu,rád prispejem,kolko budem moct.Myslím že nebudem sám. Vždy budem s vďakou na liečebňu,ktorá ma vrátila do normálneho života spomínať.Ďakujem celému personálu,ako aj už nebohému docentovi Skálovi a primárovi Kubíčkovi.Verím,že sa tam ešte aspoň raz pozriem,hoci to mám 630km.

Komentář marie brotánková
Vloženo: 12. 9. 2013, 15.13

Všem za krásný, zážitek velký potlesk a vřelý dík. S tím fondem je to bezva nápad.

Komentář Bc.František Slamka
Vloženo: 12. 9. 2013, 8.27

@Renata Valkonyová, Ahoj Renata, taký fond ešte nie je vytvorený, To sme pri jednej z mojich mimo sjezdových návštev liečebne predebatovali s opakovačkami a inými pacientmi. Myslím si, že to by bolo také reálne riešenie. Veď za chlast a drogy sme vyhodili oveľa viac finančných prostriedkov.

Ak sa dostanem ešte tento rok do Červeného Dvora, tak to s primárom, lekármi a PhDr. Dejmkom prehodnotíme a ak bude treba vymenujeme správcu a otvoríme účet. No a potom tam budeme už len sporiť tak, ako to povedal učiteľ národov J.A. Komenský: SPORIŤ SA DÁ AJ Z MÁLA, LEN ZAČNI A VYTRVAJ!

Maj sa pekne.

feri.

Komentář Renata Valkonyová
Vloženo: 11. 9. 2013, 14.56

@Bc.František Slamka, Feri a vytvořil se ten fond? Já o tom např. nic nevím. Ale super nápad! Ten sjezd byl již 28. Čau Renata

Komentář Bc.František Slamka
Vloženo: 9. 9. 2013, 10.50

@Potucek Emil, pozdravujem Ťa osobne a aj Tvoju rodinu. Som potešený, že môžem od Teba po dlhej dobe čítať návrh, čo a ako financovať sjezdy, ak už nebude sponzorov.
Zvýšiť zjazdový poplatok aspoň na 250,-Kč, je tiež pozoruhodné riešenie, ktoré má aj to úskalie, že by sa to mnohým zdalo mnoho, vzhľadom k finančným problémom nielen na Slovensku ale aj v Čechách.

Debatoval som počas mojich častejších návštev liečebne,s viacerými priateľmi a dlhodobejšími abstinentami, s tým aby sa vytvoril „sjezdový fond“ v českých korunách ale aj v Eurách, kde by sme dobrovoľne prispievali. Snáď by sme za dva roky nepotrebovali od sponzorov až takú horobilnú čiastku.
Srdečne pozdravujem celú Tvoju rodinu a prajem radosť a pokoj pri rodinnom stole.

S úctou

Feri zo Zvolena.

Komentář Potucek Emil
Vloženo: 8. 9. 2013, 10.57

pre buducnost by ste urcite mali zvysit zjazdovy poplatok aspon na250 Kc, bolo to uplne najfajn. Potem

Komentář parma
Vloženo: 7. 9. 2013, 20.02

Díky za opětný krásný zážitek a ocenuji obětavou práci celému personálu i všem pacientům kteří se na přípravě podíleli Děkuji Parma

Komentář Ivan spod Ješteda
Vloženo: 10. 9. 2013, 11.31

@Bc.František Slamka, Feri , ďakujem za povzbudivé slová , potešilo , pevne verím že budúci zjezd bude “ len náš “ , a že sa v zdravý stretneme na mieste nášho znovuzrodenia , prosím ak máš nejaké informácie alebo fotto prepošli mne na adresu : stapak@seznam.cz dík a drž sa Ivan spod Ješteda alebo spod Poľany …

Komentář Bc.František Slamka
Vloženo: 9. 9. 2013, 10.35

@Ivan spod Ješteda, pozdravujem Ťa a želám Tiveľa pevného zdravia. Ja som sa z dôvodu autohavárie tiež nemohol zúčastniť 28. zjazdu červenodvorských priateľov, čo ma veľmi mrzí.Neprevzali sme diplomy, Ti takmer za 40 rokov abstinencie a ja za takmer 32 rokov. Podstatne je však to, že sa držíme a sme verný Červenému Dvoru.
Maj sa pekne Ivan spod (Poľany) a Ještedu.
S pozdravom a úctou
Feri zo Zvolena

Komentář Ivan spod Ješteda
Vloženo: 6. 9. 2013, 10.01

Prajem úspešní priebech 28. zjazdu červenodvorských priateľov , nech sa Vám vydarí stretnutie ľudí čo v živote dokázali pre seba , rodinu a všetkých ktorých majú oklo seba niečo úžasné ako je trvalá abstinencia ,nech sa Vám naďalej darí. Z neodkladných pracovných povinosti sa nemůžem zúčastnit dnešného zjazdu , moc som sa tešil …bol by som preberal diplom za 39 rokov , 6 mesiacov a 16 dní mojej úspešnej abstinencie pozdravuje Ivan spod Ješteda

Komentář Radek Klaban
Vloženo: 5. 9. 2013, 20.02

Počasí na zítřek zajištěno,takže ráno HRRRRRRRRR NA Č.D. 🙂

Komentář Vladimír Vančík
Vloženo: 5. 9. 2013, 12.28

děkuji za pozvání.bohužel se letos sjezdu nemohu zůčastnit.tak aspoň takto všechny zdravím.

Komentář Bc.František Slamka
Vloženo: 9. 9. 2013, 16.17

@Miroslav, je to prekvapujúce, že si sa už ako pacient tešil na sjezd. Tvoja túžba sa naplnila a uvidel si veľa pacientov a abstinentov pohromade. A to sme niektorí z pracovných a ja z nepeknej autonehody som vyviazol tak, že to bol zázrak, neboli prítomní!.
Milý Miroslave z oddelenia „C“, ktoré ja tak zbožňujem, kde sa aj napriek zemepisnej vzdialenosti 500 km vždy rád vraciam. Možno Ti stačím ešte podať ruku a spýtať sa čo Ty ten počet abstinenčných rokov dal, čo si v kútiku duše o tom zázraku myslel. Verím, že to bol pre Teba radostný okamih. Želám Ti aby si sa pridružil k priateľom a abstinentom Červeného Dvora!

S pozdravom a úctou

Bc.František SLAMKA,patrón skupiny na odd.“C!
Osobnosť Červeného Dvora.

Komentář Miroslav
Vloženo: 29. 8. 2013, 11.11

Já jsem pacient. A taky se těším ,těším se až uvidím tolik abstinetů po hromadě.Zdraví a Těší se na vás Míra z ODĚLENÍ.C.

Komentář Martínek Jiří
Vloženo: 25. 8. 2013, 16.51

Je to cca 17 let, co jsem byl u Vás, už po třetí. Cimz to zdaleka neskončilo,ale jeví se již, že to vyhnilo. Ted mam 11 let. Střízlivosti.
Moc rád jsem, že se konečně za Vámi mrknu..!!!
Doufam, že tohle platí jako registrace.
Jirka

Komentář Radek Klaban
Vloženo: 25. 8. 2013, 8.23

10 let je 10 let, nedokázal jsem si představit, že se tohoto výročí dožiju a hle, je to tady :-). Díky a těšíme se

Komentář Eva Dvořáčková Némethová
Vloženo: 23. 8. 2013, 8.35

Stráááášně moc se těšííííme!!!!

Komentář Renata Valkonyová
Vloženo: 11. 9. 2013, 14.51

@irena klinger, Ireno, Ty mě vždy dostaneš:-))))

Komentář irena klinger
Vloženo: 16. 8. 2013, 9.36

Kdyby jsem přestala kouřit a pít kafe,dostanu diamantový diplom?…:D

Komentář Jitka Herbichová
Vloženo: 12. 8. 2013, 10.49

to jsou ale blbé fóry! tak se přihlaš přes internet a nečekej na pozvánku!!!!!

Komentář Jiří Žurman
Vloženo: 6. 8. 2013, 16.46

Na sjezd se velmi těším, leč přes dvojí urgenci mi ještě nepřišla pozvánka. Já snad zase začnu chlastat…. 🙂

Komentář Jitka Herbichová
Vloženo: 23. 7. 2013, 9.02

Ahoj všichni taky se moc těším je moc fajn že se takové setkání uskutečňuje myslím že nám to všem pomáhá jít dál už je ten pocit že v tom nejsme v žádném případě sami

Komentář Standa Janča
Vloženo: 11. 7. 2013, 19.45

Moc se těším (a to nejen já, ale i manželka) na setkání s bývalými „spolubojovníky“, stále abstinujícími. Už mi to scházelo(nekonání vloni). Ja.

Napište komentář