Červený Dvůr – Tradice a kvalita v léčbě závislosti

Nedělní běhání

Nedělní běhání v Červeném Dvoře se zaměřuje především na ty, co nikdy neběhali nebo běželi naposledy ve škole. Běháme 4 – 5 km a střídáme s chůzí. Nezávodíme ani se nezaměřujeme na podání maximálního výkonu! Jde o to třeba to s námi jen zkusit a tak zjistit, jestli je běhání skutečně tak hrozné, jak si pamatujeme ze škol nebo ne.

 

 

Nedělní běžecký klub v roce 2023

Nedělní běhání v Červeném Dvoře se zaměřuje především na ty, co nikdy neběhali nebo běželi naposledy ve škole. Běháme 4 – 5 km a střídáme s chůzí. Nezávodíme ani se nezaměřujeme na podání maximálního výkonu! Jde o to třeba to s námi jen zkusit a tak zjistit, jestli je běhání skutečně tak hrozné, jak si pamatujeme ze škol nebo ne. Mnozí zjišťují, že běháním se dá i zrelaxovat, vyčistit myšlenky atp. A vzhledem k tomu, že toto je už třetí běžecký rok v ČD a z mnohých našich prvoběžců se stali běžci pravidelní i v životě po ukončení léčby, usuzuji, že to tak strašné jak si pamatujeme ze škol nebude…
Rok 2023 začínáme s heslem: „špatné počasí pro běh neexistuje, existuje pouze špatně oblečený běžec“. A tak nás na Nový rok běží celkem 34.
Mimo nedělní běh nabízíme klientům i účast v malých závodech konaných v jihočeském kraji. A cílem opět není v prvé řadě výkon a výsledek, jako spíše poznání společenské události a závodní atmosféry.
První takovou společensko-sportovní událost si organizujeme sami. Víkend před Velikonočním pondělím pořádáme Červenodvorskou 24 hodinovku. Běh nebo chůze na okruhu v zámeckém parku. Tato akce je výzvou jak pro současné tak bývalé klienty ČD. Je to takové setkání abstinentů v pohybu, kde je od počátku hlavním cílem vytvořit rodinnou atmosféru, vzájemnou podporu, ať už jste chodec nebo běžec, bez ohledu na to, kolik ve finále uděláte kilometrů. Společně prožít aktivně 24 hodin, během kterých často navážeme nová přátelství a třeba o sobě i zjistíme, že jsme mnohem schopnější, než jsme si doteď mysleli. Tohle všechno jsme myslím během všech tří ročníků plnili na výbornou a navíc bez jediné vážnější újmy na zdraví. Letos prvně jsme k účasti přizvali i doléčovací centrum Podané Ruce v Brně, které pozvání přijalo. Celkem se tento rok zúčastnilo 76 lidí.
12. srpna jsme vyrazili na závod do Boršova nad Vltavou. Trasa závodu vede nádhernou stezkou kolem Vltavy a do cíle se za asistence hasičů brodí Vltava. Navíc Nikola, která začala běhat s námi, se k překvapení všech umisťuje na 3. místě ve své kategorii! O týden později, 19. srpna, vyrážíme pěšky přes Kleť do Holubova (11km turistiky) na „běh bez hodinek“ – závod na 6 km. V tomto závodě je zakázáno míti u sebe jakékoliv hodinky, stopky nebo telefon se sluchátky. Akce má připomenout hlavně to, jak svobodný běh může být, když se rozhodnete běžet bez moderních technologií, které nás, přiznejme si, mohou někdy spíše svazovat. Pořadatel dokonce zakrývá plachtou hodiny na místním vlakovém nádraží, kolem kterého se běží. V místě startu je přírodní koupaliště a my tak strávili společně opravdu aktivně celý den. 28. října slavíme už tradičně vznik naší republiky „Sokolským během“ v Č. Budějovicích.
Nedělním běháním to však nekončí. Založili jsme skupinu, spolek, který se zaměřuje na vzájemnou podporu a udržení se ve zdravém životním stylu i po ukončení léčby závislosti. A přestože sídlíme na jihu Čech, zůstáváme v kontaktu a nabízíme setkávání po celé ČR. Pravidelným setkáním se nám stal např. Poutní maraton v Chebu. Ten organizuje Církev společně s legendou českého běhu Milošem Škorpilem, který nás také hodně podporuje. Ve skupině tam vyrážíme na celý víkend a společně se ubytujeme. V sobotu si zaběhneme buď 10 km, půlmaraton nebo celý maraton. Letos takhle třeba bývalí klienti Jana a Martin poprvé v životě uběhli celý maraton. V září jsme vyrazili s organizací RunCzech na půlmaraton do Ústí nad Labem, kam přijel i Lukáš z Prahy. Také bývalý klient, který začal běhat v ČD a který nikdy předtím neběhal.  Tady vůbec poprvé uběhl půlmaraton! V běhání objevil kouzlo a stalo se nedílnou součástí jeho střízlivého života. 15. října jsme vyrazili do Brna za našimi novými přáteli Davidem a Krištofem z doléčovacího centra, kteří se účastnili naší 24 hodinovky. Účastnili jsme se závodu na 25km a po závodě zašli na dobrý čaj, u kterého jsme sdíleli své nadšení pro sport, ale také pohovořili o životě a abstinenci.
Tak to byl třetí běžecký rok v Červeném Dvoře, který má lidem nabídnout objevení radosti z pohybu a hlavně ze sebe samotného. Běh, který má vyvrátit ten špatný dojem ze škol, kde jste museli uběhnout určitou vzdálenost za nějaký čas abyste dostali jedničku. Naším cílem totiž není zničit se, nýbrž cítit se na konci lépe.

Tomáš J.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *